Szkolenia
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury oraz
dr Tomasz Pawłuszko zapraszają na szkolenie pt.:
„ZADANIA I OBOWIĄZKI
WÓJTÓW, BURMISTRZÓW I PREZYDENTÓW MIAST WYNIKAJĄCE
Z USTAWY O OBRONIE OJCZYZNY”,
zaplanowane w terminie 20 września 2022 r. tj. wtorek, w godzinach
9:00–14:00 w Łowiczu, sala konferencyjna Hotelu Eco, ul. Podrzeczna 22.
Uchwalenie ustawy o obronie Ojczyzny, „kodyfikującej” dotychczas rozproszone przepisy związane z prawem wojskowym i obronnością, jest jednym z efektów działań wojennych w Ukrainie.
Nowa regulacja w zakresie udziału i realizacji obowiązków JST nie stanowi systemowej rewolucji.
Niemniej wprowadza nowe tryby i sposoby ich realizacji oraz na nowo kształtuje współpracę z odpowiednimi jednostkami służby wojskowej.
Organy samorządu terytorialnego stanowią istotny element systemu przygotowań obronnych państwa. Wśród dotychczasowych obowiązków JST w zakresie obronności znaleźć można w szczególności zadania związane z: prowadzeniem procesu rejestracji i kwalifikacji wojskowej, powinnościami obronnymi obywateli i innych podmiotów niezwiązanych wprost ze służbą wojskową, a odnoszące się do różnych rodzajów obowiązku obrony Ojczyzny, czy też kompetencje w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Nowa regulacja stawia przed zobowiązanymi do ich realizacji organami nowe wyzwania. W szczególności wskazania wymaga zakres wprowadzonych nową regulacją obowiązków samorządowych. Pytania budzić mogą również sytuacje, w których dotychczas obowiązujące ustawy utraciły moc prawną, a obowiązki należy wykonywać na podstawie cały czas obowiązujących przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.
Czynności w ramach realizacji obowiązków JST związanych z obronnością będą w większości wykonywane w dotychczasowym zakresie. Jednakże regulacja wprowadza zmiany w trybach i sposobach ich realizacji. Część z nich została już kompleksowo określona, część sposobów wykonywania zadań będzie określona w drodze rozporządzeń.
Cel szkolenia: wydatki na poziomie 3 proc. PKB, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, nowy rodzaj służby wojskowej, zmiany w finansowaniu i system zachęt do służby, uelastycznienie awansów w wojsku – to tylko niektóre z rozwiązań zawartych w ustawie o obronie Ojczyzny. Regulacja weszła w życie 23 kwietnia br. i liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości pojawiające się w tym temacie, zapraszam na szkolenie, którego celem jest wskazanie głównych zadań organów wykonawczych, m.in.:
Szkolenie skierowane jest do: pracowników urzędów miast i gmin, pracowników USC, osób odpowiedzialnych w jednostkach za organizację zadań w związku z rejestracją i kwalifikacją wojskową oraz wykonywaniem innych zadań wynikających z nowej regulacji.
Wybór i opracowanie materiałów pomocniczych oraz prowadzenie szkolenia - dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa, wykładowca Katedry Zarządzania i Polityk Publicznych UO (wcześniej Akademia Wojsk Lądowych), współpracownik Instytutu Sobieskiego, obszar badań: polityka bezpieczeństwa, ochrona ludności, analiza systemowa. Współpracował z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP w projekcie „NUP 2X35” w obszarze geopolityka. Autor raportów, analiz, szkoleń i książek z dziedziny stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Metody szkoleniowe:
Wykłady, dyskusja z uczestnikami, odpowiedzi na pytania.
Świadczenia dodatkowe:
Materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, artykuły promocyjne, certyfikat, serwis kawowy, lunch.
PROGRAM RAMOWY SZKOLENIA WKRÓTCE
ul. Świętojańska 1, 99-400 Łowicz
tel./ fax 46 837 53 20,
tel. 46 838 12 54, 535 416 648, 797 862 009
spigdb@bzura.pl