Szkolenia
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury oraz
dr Rafał Budzisz zapraszają na szkolenie pt.:
„PRZEBIEG SESJI ORAZ PRAC KOMISJI RADY
Z UWZGLĘDNIENIEM PRACY ZDALNEJ
ORGANU STANOWIĄCEGO”,
zaplanowane w terminie 19 stycznia 2021 r. tj. wtorek, w godzinach
9:00–14:00 w Łowiczu, sala konferencyjna Hotelu Eco, ul. Podrzeczna 22.
Cel szkolenia: ustawa covidowa wprowadzona 31 marca br. przewiduje, że organa stanowiące jednostek samorządu terytorialnego oraz kolegialne organy wykonawcze mogą w czasie pandemii obradować i decydować „z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie”. Ten ostatni tryb budzi kontrowersje, gdyż uniemożliwia czynny udział w dyskusji; są też wątpliwości natury prawnej.
Na szkoleniu omówione zostaną zasady działania i organizacji pracy rady. Szczegółowo zostanie omówiony przebieg sesji i posiedzeń rady, ze wszystkimi istotnymi i budzącymi wątpliwości jej elementami. Analizie zostanie poddana też procedura uchwałodawcza w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, co do jej prawidłowego przebiegu począwszy od inicjatywy uchwałodawczej, po pracę w komisjach i uchwalanie na sesji. Omówione zostaną obowiązki przewodniczącego rady i komisji w sposób zapewniający zgodne z prawem wykonywanie ich obowiązków. Ważnym zagadnieniem będzie też ochrona danych osobowych w toku prac komisji i całej rady.
Ponadto celem szkolenia jest wyposażenie organów samorządowych i urzędników w wiedzę niezbędną do zgodnego z prawem procedowania projektów zgłaszanych przez radnych, mieszkańców oraz unikania nieprawidłowości proceduralnych i merytorycznych przy rozpatrywaniu projektów uchwał. W ramach szkolenia zostanie omówiona również procedura zdalnej pracy organu stanowiącego związanej z COVID-19 i jej wpływ na całokształt pracy rady.
Szkolenie skierowane jest do: przewodniczących rad, przewodniczących komisji, radnych, sekretarzy gmin i powiatów, pracowników zajmujących się obsługą biura rady i procedurą uchwałodawczą oraz pracowników urzędu współpracujących z radą.
Wybór i opracowanie materiałów pomocniczych oraz prowadzenie szkolenia -
dr Rafał Budzisz, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Samorządu Terytorialnego Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizuje się w zakresie: prawa samorządu terytorialnego, prawa urzędniczego, prawa pracy w samorządzie terytorialnym, etyki pracownika samorządowego oraz innych zagadnień dotyczących samorządu terytorialnego i prawa administracyjnego. Autor wielu publikacji z zakresu prawa administracyjnego i samorządu terytorialnego, w tym współautor Encyklopedii Samorządu Terytorialnego. Wykładowca prawa administracyjnego, prawa samorządu terytorialnego i nauki administracji, wieloletni wykładowca FRDL. Trener w zakresie pożytku publicznego i wolontariatu wpisany na listę Ministerstwa Gospodarki.
Metody szkoleniowe:
Wykłady, dyskusja z uczestnikami, odpowiedzi na pytania.
Świadczenia dodatkowe:
Autorskie materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, Zaświadczenie o ukończeniu seminarium, serwis kawowy, obiad.
ul. Świętojańska 1, 99-400 Łowicz
tel./ fax 46 837 53 20,
tel. 46 838 12 54, 535 416 648, 797 862 009
spigdb@bzura.pl