Szkolenia
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury oraz
Maria Kowalik zapraszają na szkolenie pt.:
„PODATEK VAT W JSFP.
ZMIANY OD LIPCA I PAŹDZIERNIKA 2020 R.”,
zaplanowane w terminie 14 września 2020 r. tj. poniedziałek, w godzinach
9:00–14:00 w Łowiczu, sala konferencyjna Hotelu Eco, ul. Podrzeczna 22.
Cel szkolenia: liczne zmiany w podatku VAT w roku 2019/2020 objęły swym zakresem zmianę stawek podatkowych oraz Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT i deklaracji VAT-7, które obowiązują już od 01 lipca 2020 r., a w zakresie JPK od 01 października 2020 r.
Wdrożenie nowej matrycy VAT oznacza zmianę klasyfikacji towarów na potrzeby tego podatku. Stosowane będą Nomenklatura scalona (CN) lub Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) dla towarów oraz aktualna (obowiązująca od 01 kwietnia 2020 r.) Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) dla usług. Od 1 października 2020 r. będzie obowiązywać Nowa Struktura JPK_VAT, w tym również przez jednostki samorządu terytorialnego oraz scentralizowane jednostki organizacyjne. Po raz pierwszy Nową Strukturę JPK_VAT będziemy składać za miesiąc październik 2020 r. w terminie do 25 listopada 2020 r.
Potrzebna jest wiedza w tym zakresie, aby móc wypełnić obowiązki związane ze sporządzaniem: nowej ewidencji sprzedaży, nowej ewidencji zakupu, nowej deklaracji VAT_V7M – w nowy sposób, określony przepisami ustawy z dnia 04 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw, którą zmieniono ustawę VAT oraz rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. (z późniejszymi zmianami). Zmiany są obszerne, jednakże nie wszystkie znajdą zastosowanie w jednostkach samorządu terytorialnego i ich jednostkach organizacyjnych.
Znajomość Wykładowcy specyfiki j.s.t. i ich jednostek organizacyjnych pozwala na wybranie tych obszarów zmian, które będą miały zastosowanie dla tej grupy, tak aby Uczestnicy szkolenia mogli się zapoznać z tymi zagadnieniami, które w praktyce rozliczania VAT będą stosować. Dodatkowo w materiałach szkoleniowych znajdzie się również „Instrukcja”, w której będą określone poszczególne kroki oraz sposób postępowania jaki należy wykonać w celu poprawnego sporządzenia nowego pliku JPK_VAT.
Szkolenie prowadzone będzie na dwóch płaszczyznach: część teoretyczna i praktyczna. W części teoretycznej przekazana będzie Uczestnikom wiedza wyjaśniająca nowe przepisy prawa odnoszące się do stosowania poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnień podatkowych. W części praktycznej będą przedstawiane przykłady z obszaru działalności j.s.t. i identyfikowanie tych czynności z nowym porządkiem prawnym, w nowej systematyce, przy jednoczesnym wykorzystaniu powiązań PKWiU 2008 ˃ 2015, PKWiU 2008 ˃ Nomenklatura Scalona (CN).
Szkolenie adresowane jest do: osób zajmującym się podatkiem VAT w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych, w tym w Jednostkach Samorządu Terytorialnego.
Wybór i opracowanie materiałów pomocniczych oraz prowadzenie szkolenia - Maria Kowalik, posiada wieloletnie doświadczenie pracy w Urzędzie Skarbowym i Izbie Skarbowej na wielu stanowiskach kierowniczych, w tym również na stanowisku Naczelnika Urzędu Skarbowego i Kierownika Oddziału VAT w Izbie Skarbowej; Członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego; jest uprawniona do zasiadania w Radach Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Praktyk podatkowy z zakresu procedury postępowania podatkowego, podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, egzekucji administracyjnej, prawa karno-skarbowego, finansów publicznych, dyscypliny finansów publicznych. Zajmowała się kontrolą i orzecznictwem w I i II instancji – prowadziła kontrole, postępowania podatkowe, wydawała decyzje administracyjne i uczestniczyła w postępowaniach sądowych; uczestniczyła jako ekspert w audycjach radiowych i telewizyjnych, współpracowała z mediami w przygotowaniu artykułów prasowych na tematy podatkowe. Prowadzi wykłady na Forach Skarbników, Forach Radców Prawnych, Forach Instytucji Kultury.
Metody szkoleniowe:
Wykłady, dyskusja z uczestnikami, odpowiedzi na pytania.
Świadczenia dodatkowe:
Autorskie materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, Zaświadczenie o ukończeniu seminarium, serwis kawowy, obiad.
ul. Świętojańska 1, 99-400 Łowicz
tel./ fax 46 837 53 20,
tel. 46 838 12 54, 535 416 648, 797 862 009
spigdb@bzura.pl