Szkolenia
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury
Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury oraz
Katarzyna Zychowicz zapraszają na szkolenie pt.:
„INFORMACJA O STANIE REALIZACJI ZADAŃ OŚWIATOWYCH
A ROCZNY RAPORT O STANIE JST -
BIUROKRATYCZNY OBOWIĄZEK CZY PRZYDATNE NARZĘDZIE W PRACY OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH OŚWIATĄ?”,
zaplanowane w terminie 4 października 2023 r. tj. środa, w godzinach
9:00–14:00 w Łowiczu, Restauracja Polonia, ul. Stary Rynek 4.
Cel szkolenia: do dnia 31 października każdego roku, zgodnie z art. 11 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego informację o stanie realizacji zadań oświatowych tej jednostki za poprzedni rok szkolny.
Wymóg corocznego informowania rady JST i lokalnej społeczności o stanie realizacji zadań oświatowych jest bardzo silnym impulsem do poważnej dyskusji o celach oświatowych samorządu, o poniesionych kosztach i osiągniętych rezultatach. Dyskusja ta wymaga, aby władze wykonawcze samorządu dzieliły się ze wszystkimi zainteresowanymi swoim doświadczeniem w zarządzaniu oświatą i kierowaniu szkołami, swoją wiedzą na temat tego, jakie są osiągnięcia i trudności lokalnej oświaty.
Szkolenie jest odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby osób odpowiedzialnych za tworzenie dwóch dokumentów, dotyczących obszaru edukacja i wychowanie, ocenianych przez mieszkańców konkretnego samorządu. Szkolenie będzie okazją do przedyskutowania dobrych praktyk, możliwości wykorzystania obowiązkowych opracowań do skutecznego zarządzania oświatą gminną i powiatową.
Celem szkolenia jest wyposażenie Uczestników w wiedzę, umiejętności oraz postawy pozwalające na uniknięcie ryzyka wywołania negatywnych ocen działania samorządu/dyrektorów w bardzo wrażliwym społecznie obszarze usług społecznych jakim jest zapewnienie kształcenia, opieki i wychowania.
Szkolenie skierowane jest do: do pracowników samorządu odpowiedzialnych za opracowanie informacji o realizacji zadań oświatowych oraz części raportu o stanie gminy w zakresie oświaty oraz dyrektorów szkół i przedszkoli.
Wybór i opracowanie materiałów pomocniczych oraz prowadzenie szkolenia - Katarzyna Zychowicz, praktyk prawa oświatowego, wieloletni dyrektor ZEAS, ekspert ORE w zakresie opracowania programów, metodologii i prowadzenia szkoleń pracowników JST z obszaru finansowania oświaty; trener w zakresie nowoczesnego zarządzania w administracji publicznej, projektu ORE „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym”; autorka i koordynatorka projektów finansowanych z funduszy unijnych oraz ekspert oceniający projekty w Komisjach Oceny Projektów. Od 1999 r. związana jest z pracą w jednostkach zajmujących się obsługą finansową oświaty. Jest Członkiem Zarządu Śląskiego Forum Oświaty. W ramach współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Samorządu Terytorialnego prowadziła szkolenia z zakresu monitorowania i nadzoru finansowego: dotacje dla placówek niepublicznych oraz opłaty przedszkolne. Wielokrotnie prowadziła szkolenia wewnętrzne dla dyrektorów placówek prowadzonych przez Gminę i Miasto Koziegłowy w zakresie gospodarki finansowej czy też kwalifikowalności wydatków w ramach POKL. Jej hobby to brydż sportowy.
Metody szkoleniowe: wykłady, dyskusja z uczestnikami, odpowiedzi na pytania.
Świadczenia dodatkowe: autorskie materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, Zaświadczenie o ukończeniu seminarium, serwis kawowy, obiad.
ul. Świętojańska 1, 99-400 Łowicz
tel./ fax 46 837 53 20,
tel. 46 838 12 54, 535 416 648, 797 862 009
spigdb@bzura.pl